Tuesday, December 1, 2015

Suplementy: BCAA a komplexy aminokyselin

Aminokyseliny BCAA neboli L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin (většinou v poměru 2:1:1) jsou nejčastěji používáným doplňkem na ochranu svalů nejen při silovém tréninku. Lidské tělo si je neumí samo vytvořit a zároveň tvoří třetinu svaloviny. Je potřeba je tedy tělu dodat v potravě. Při fyzické záteži je vhodné doplnit tyto aminokyseliny, můžete tak zabránit spalování svalové hmoty, podpoříte regeneraci, zvýšíte kvalitu a množství svalové hmoty. 


Při výběru máte několik možností - BCAA v tabletách, v rozpustném prášku, čistě BCAA nebo směs aminokyselin. Já sama jsem zkusila všechny formy a ty nejoblíbenější vám představuji níže. Vždy raději volím rozpustnou formu aminokyselin, lépe se tak vštřebávají.
BCAA by se měli užívat 20-30 minut před tréninkem, je možné je mít i během tréninku a poté bezprostředně po tréninku. Já sama to střídám, mám období, kdy si půlku BCAA dám před tréninkem a půl po tréninku a nebo si je rozdělím na třetinu a piji třetinu před tréninkem, třetinu během tréninku a třetinu po tréninku. 

Optimální dávka BCAA je diskutabilní věc, nicméně je dobré užívát alespoň 0,2g BCAA na kg váhy v čase okolo tréninku. 

Hlavním úkolem BCAA je tedy ochrana a regenerace svalové hmoty (potažmo její nárůst), dále podporují uvolňování růstového hormonu (více svalů, méně tuku).

BCAA je možné užívat samostatně, nebo mohou být doplněné o další látky -  s čím se často setkáte především u rozpustných ochucených verzí, jde pak o komplex aminokyselin. 

BSN Amino X


Tento komplex aminkyselin patří momentálně k mým nejoblíbenějším. A to hned ze dvou důvodů - složení a příchuť. Oblíbila jsem si zelené jablko a stejně jako ostatní podobné suplementy od BSN jsou tyto aminokyseliny jemně perlivé. 
Kromě aminkoyselin BCAA obsahuje také L-arginin, Taurin a L-Alanin. 
Ve 100g obsahuje přibližně 30g BCAA a celkově téměř 70g aminokyselin. Vitamín D a vitamín B6.
Příchutě: zelené jablko, ovocný punč, modrá malina, vodní meloun

Hodnocení: ****
Cena: 499Kč za 495g na www.fitness007.cz

Objednat můžete ZDE.

Cellucor Alpha Amino

Aminokyseliny, které používám i Christian Guzman a Nicki Blackketter a díky nim sjem je vyzkoušela i já. A rozhodně nelituju. Zvolila jsem příchuť citron-limetka a přestože nebyla úplně ta nejlepší, nemůžu ani říct, že by byla špatná. Jen je lepší použít více vody. 
Kromě aminokyselin BCAA obsahují také taurin,  glutamin, L-Alanin, L-Arginin, L-Lysin, L-tyrosin a mnoho dalšího..
Ve 100g obsahuje přibližně 40g BCAA a celkem 82g aminokyselin. 
Příchutě: limetka/citron, ovocný punč, vodní meloun

Hodnocení: ****
Cena: 499Kč za 366g na www.fitness007.cz

Objednat můžete ZDE.

USN BCAA Powe Punch

Moje první rozpustné BCAA a dlouho také jediné, protože naprosto vítězily svou chutí. Příchuť mandarinka je naprosto bezkonkurenční a kolikrát jsem BCAA pila i mimo trénink jen pro tu chuť. 
Kromě BCAA obsahují ještě glutamin. 
Ve 100g obsahuje přibližně 60g BCAA. 
Určitě by dostaly plný počet hvězdiček, ale bohužel vycházejí celkem draze cenově, tak za to jim musím strhnout body.
Příchutě: mandarinka, vodní meloun

Hodnocení: ****
Cena: 1190Kč za 400g na www.usn.co.cz

Objednat můžete ZDE.
Reflex Nutrition BCAA Intra Fusion

Reflex Nutrition považuji za jednu z nejkvalitnějších značek na trhu a když přisla s touhle novinkou, musela jsem ji vyzkoušet. Objednala jsem si příchut ovocný punč, ale bohužel mi chuťově příliš nesedla, je to na mě moc sladké. Ale například jednomu z mých klientů naopak moc chutná, takže to je velmi individuální. 
Kromě BCAA obsahují ještě glutamin, vitamíny a minerály.
Ve 100g je 50g BCAA a 25g gluitaminu, celkem 75g aminokyselin. 
Příchutě: ovocná směs, vodní meloun 

Hodnocení: ***
Cena: 899Kč za 400g na www.foractiv.cz

Objednat můžete ZDE.

Z-Konzept 100% BCAA Instant Powder

Přestože jde o instantní BCAA, je to trošku jiná kategorie, řekla bych pro hodně silné povahy. Jestli někdo víte, jak chutná neochucený glutamin a nechutná vám, tohle je asi tak milionkrát horší. Jako vážně. 
Ale 100g prášku obsahuje 98,4g BCAA. K tomu asi není co dodat. Musíte to brát tak, že to prostě vypijete a nebudete to řešit.

Hodnocení: ***
Cena: 970Kč za 400g na www.foractiv.cz

Objednat můžete ZDE.
Kdyby vás zajímal ten boží shaker z úvodní fotky, tak tady: UMORO :))

No comments:

Post a Comment