Thursday, March 5, 2015

Proteinové nápoje - srovnání a hodnocení

Často mi píšete, jaký protein používám a jestli vám můžu nějaký doporučit. Už od samého začátku, kdy jsem si kupovala první protein, jsem se snažila vybírat z těch kvalitnějších a to samé doporučuji i vám. Jaká jsou kritéria pro správný výběr, co sledovat, ale také jaká je chuť a konzistence proteinu a to nejen v podobě potréninkového nápoje, ale i v ovesné kaši nebo při pečení zdravých dobrot.


Všechny proteiny, které uvádím, jsem používala/používám dlouhodobě - většinou 2 kg balení. A vzhledem k tomu, že vždy volím stejnou příchuť - vanilku - dobře se mi porovnávají mezi sebou a navíc se mi nestane, že bych se jí "přejedla" jako u jiných příchutí. Proteinový nápoj je pro mě vždy takovou sladkou odměnou po cvičení a když mě přes den honí mlsná, uspokojím své chuťové buňky právě proteinem.
Proteiny jsem se rozhodla seřadit od mnou nejlépe hodnoceného, ale určitě to neznamená, že ten na posledním místě by byl špatný. Naopak, o žádném z proteinů, který jsem vyzkoušela nemohu říct, že by byl nekvalitní nebo že by mi nechutnal. Jsou mezi nimi opravdu jen malé rozdíly a s klidným svědomím vám mohu doporučit kterýkoliv z nich.

Proteiny, které používám, jsou určeny jako "potréninkové", nejde tedy o proteiny "před spaním". U potréninkového proteinu je důležitá především jeho rychlá stravitelnost a vstřebatelnost. Proto je důležitý nejen poměr bílkovin v nápoji, ale také to, odkud a jakým způsobem byli získány. Všechny testované proteiny jsou syrovátkové. Nejlépe stravitelný a nejkvalitnější je syrovátkový bílkovinný izolát - avšak tato metoda se samozřejmě odráží na ceně. Tak jdeme na to!

Reflex Nutrition Instant Whey PRO

Můj nejnovější protein a asi láska na zbytek života. Co se týče složení, je na tom nejlépe ze všech mých proteinů - na první místě je právě syrovátkový bílkovinný isolát a výrobce uvádí i procentuální zastoupení. Obsah bílkovin na jednu porci (25 g) je také nejvyšší ze všech mých proteinů, celkem 20 g. Chuť je skvělá. Opravdu musím říct, že ano, není ani příliš sladká, ani málo, není cítit žádná pachuť a konzistence je asi jako u lehce našlehaného mléka. Výborně se rozpouští, v podstatě stačí pět "zakvrdlání" se shakerem a je hotovo. Do ranní kaše chutná také skvěle - vločky jen uvařím ve vodě a tady je dobré nechat opravdu všechnu vodu vyvařit, protein konzistenci nezhustí, spíše naopak. Jeho cena je samozřejmě vyšší, ale ne zas tolik, aby se nevyplatilo do něj investovat - bonusy, které tím získáte (velmi kvalitní 80% protein, s výbornou vstřebatelností a skvělou chutí). 

Cena 2,2 kg balení je na eshopu foractiv.cz je 1889 Kč. 
BONUS pro vás! Pokud při objednávce na foractiv.cz zadáte kód  "fitveronika05", získáte slevu 5% na celý nákup.

Amix Nutrition Whey Pure Fusion Protein

Protein, který si občas dávám u nás ve fitku, když mi ten můj doma dojde nebo si ho hlava děravá zapomenu. Chutná skvěle, dokonce tak, že jsem si občas koupila ten malý balíček i domů. Na první místě ve složení je syrovátkový bílkovinný koncentrát a až na druhém izolát a výrobce neuvádí v jakém poměru. Obsah bílkovin v jedné porci je 18,5 g, takže i tady stojí až za Instant Whey PRO od Reflex Nutrition. Co se týče chutí a konzistence, jsou na tom ale tyto dva proteiny velmi podobně. Tedy skvěle. Stejně jako u Reflexu je konzistence jako u našlehaného mléka a řekla bych, že o něco sladší. Zkoušela jsem protein přidat i do kaše a i tady pozor na to, aby než jen přidáte byla kaše dost hustá, jinak budete mít spíše proteinový nápoj s vločkami než kaši :)). Ale chuťově vynikající. 

Cena za 2,3 kg balení se pohybuje okolo 1599 Kč.
PhD. Pharma Whey HT+

Můj úplně první protein. A také ten druhý. Jeho chuť je naprosto skvělá, protože přestože na obalu je uvedena vanilka, mnohem víc připomíná bílou čokoládu. A tu já ráda. Obsah proteinu na porci je 18,5 g a na první místě ve složení je opět syrovátkový bílkovinný koncentrát. Konzistence je hustší než u předešlých dvou proteinů, ale je příjemně krémový a dobře rozpustitelný. Tak jak je jeho chuť skvělá v nápoji už ale není tak skvělá v ovesné kaši. Nevím, čím to je, ale někam se vytratí ta bílá čokoláda a prostě už to není ono. není to špatné, ale když má tak skvělou chuť jako nápoj, tak prostě čekáte víc. Výborný je ale na pečení zdravých dobrot. 

Cena za 2,25 kg balení je na eshopu foractiv.cz je 1299 Kč. BONUS pro vás! Pokud při objednávce na foractiv.cz zadáte kód  "fitveronika05", získáte slevu 5% na celý nákup.

USN Pure Protein GF-1

Poslední protein je ten od USN. Ne snad kvůli složení, ani obsahu bílkovin - ten je na porci 18 g a u složení stejně jako u předchozích dvou je na první místě syrovátkový bílkovinný koncentrát, ale ani tady výrobce neuvádí % zastoupení. Co mi také trochu vadí na kaseinát vápenatý, který je na druhém místě a který není úplně dobře stravitelný. Co se týče chuti, je na tom protein od USN asi nejhůře, ale vlastně ne úplně kvůli chuti, ale spíše kvůli konzistenci, která je hustší a hrubší. Krémovější získává po tom, co s ním důkladně "kvrdláte" a nakonec ho necháte ještě chvíli odstát. Kde je ale výborný je ovesná kaše. Oproti ostatním proteinům naopak kaši zahustí a dokonce není potřeba ani vločky předtím vařit ve vodě a v hrnci. Skvěle totiž chutná i když nemáte ráno moc času a prostě jen smícháte vločky, vodu, protein a dáte na minutku do mikrovlnné trouby. I na pečení se velmi osvědčil. 

Cena za 2,28 kg balení se pohybuje okolo 1760 Kč.Na závěr pro vás mám ještě srovnávací tabulku :)


Doufám, že se vám článek líbí a že ještě více se vám líbí sleva 5% na eshopu foractiv.cz, kterou jsem pro vás dohodla. Stačí zadat kód "fitveronika05" a získáte slevu 5% na celý nákup. Tak mrkněte!

Líbil by se vám i nějaký další článek o suplementech, které používám?

10 comments:

 1. Já mám protein od My protein a jsem spokojená :) můžu se zeptat kolik ml vody si tu odměrku proteinu asi ředíš?:)
  http://the-biggestfear.blogspot.cz/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já to beru tak od oka, 250-300 ml, jak se to povede :))

   Delete
 2. Upřímně..teď už bych se styděla kupovat a propagovat Reflex, když má halal certifikát..
  ale každý má samozřejmě jiné hodnoty výběru, je to kvalitní produkt, to je bez debat, ale toto bych já osobně už nekoupila..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Musím přiznat, že jsem do teď o halal certifikátu neslyšela, nicméně co jsem stačila vyčíst, jde naopak o certifikát zaručující kvalitu. To že jej uděluje muslimská komunita může samozřejmě někomu vadit, Já nejsem věřící, nicméně respektuji každého člověka, tedy i to, že se rozhodne pro nějakou víru. Žádné náboženství (a teď mluvím spíše hlavních) není samo o sobě špatné nebo násilné.

   Delete
 3. Zajimalo by me, jestli te nektery z techto proteinovych drinku opravdu zasyti? Ja mam problem s tim, ze mam po drincich stejne hlad, jako bych si zadnou bilkovinu nedala..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ten protein používám hlavně po tréninku a pak asi za hodinu a půl po tréninku mám jídlo, takže to nějak nevnímám, ale na tu hodinku a půl zasytí určitě :)

   Delete
 4. A bude i nějaký recept, kde se požívá protein? Něco co by se dalo upéct?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Projdi blog, je jich tu spousta, přidávám ho skoro do každého pečení :))

   Delete
 5. Já právě přemýšlím, že bych si zkusila nějaký protein, ale aby mohl být i do kaše a právě díky tomu mi tvůj článek pomohl. Mám problém se rozhodnout i dle příchuti a s tím mi také tvůj článek dost pomohl, takže díky, díky <3 Přemýšlím o tomto proteinu http://www.fitness007.cz/e-shop/sportovni-vyziva/proteiny/proteiny-81-a-vice-bilkovin/myprotein-impact-whey-protein-1000-g a o http://www.fitness007.cz/e-shop/sportovni-vyziva/proteiny/myprotein-pancake-mix-500-g CO SI O TOM MYSLÍŠ? :) Děkuji, jsi skvělá, fándím ti!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, ani s jedním nemám zkušenost, tak nemohu říct... ale já tak nějak všeobecně myproteinu nefandím, ničím mě nezaujal, což ale neznamená, že je špatný, ale na zkušenost se musíš zeptat jinde :)

   Delete