Friday, May 2, 2014

Detox Day

Poslední dva týdny pro mě byly stresující. V práci jsem odevzdávala jeden projekt, který jsem nechala na poslední chvíli (opravdu by mě zajímalo, jestli se pro příště poučím!) a navíc se mi také blíží termín odevzdání bakalářské práce ve škole. Poslední, na co jsem měla čas, bylo vymýšlet, co budu jíst a připravovat si jídlo. Respektive většinu dní jsem ho připravené měla, ale některé dny jsem opravdu neměla sílu nebo jsem počítala, že na večeři už budu doma a ono to zrovna nevyšlo apod. Nejhorší dny byly úterý a středa a to už jsem byla v takovém stresu, že mi bylo v podstatě jedno co jím. Neřekla bych, že bych se nějak přejídala, jen to prostě opravdu nebylo zdravé jídlo. A výsledek? Cítila jsem se "těžko".


Určitě každý ten pocit znáte. Připadáte si jak balvan a nemáte chuť jíst. Špatně spíte. Ale v hlavě se mi honily myšlenky, že bych jíst měla, že je důležité jíst pravidelně a že nechci přijít o svalovou hmotu. A na druhé straně, že bych přece hlavně měla poslouchat své tělo.
Rozhodla jsem se tedy na internetu vyhledat pár informací o jednodenním půstu, detoxikaci apod. Samozřejmě názory se různí. Ale:

- tělo nejdříve spaluje to, co nepotřebuje - tudíž během jednoho detoxikačního dne nepřijdete o svalovou hmotu
- během jednoho dne se vám opravdu nestačí zpomalit metabolismus
- neumřete hlady

Z čehož vyplývá, že jednodenní půst opravdu nikomu neuškodí.

Mé pocity a průběh půstu:
Ráno jsem se probudila nevyspalá a poměrně brzy, už kolem půl šesté, ale z postele jsem se nemohla "vyhrabat" a znovu usnout mi také nešlo. Nakonec takto vypadal můj poslední týden. Budila jsem se i v noci a třeba 3-4 hodiny nemohla usnout. Kolem sedmé hodiny jsem se konečně zvedla a šla na 5 km procházku s Amy (má čivava). Počasí bylo víc než příjemné, pročistila jsem si hlavu. Hlad jsem necítila, naopak jsem se stále měla "těžký žaludek".

Po desáté hodině jsem se vydala na kolečkové brusle. Musím říct, že se mi jezdilo dobře, žádné známky únavy, spíše naopak. Ujela jsem 21 km. Domů jsem se vrátila v čase oběda a přemýšlela, jestli se najíst nebo ne, nakonec jsem se rozhodla, že ne, protože jsem nepociťovala hlad. Do této chvíle jsem vypila přibližně litr čisté vody.

Připravila jsem si "detox water" s mátou, citronem a jahodou. Doporučuji - výborná kombinace! A tu jsem popíjela až do večera, minimálně 2 litry. Kolem třetí hodiny se dostavila palčivá bolest hlavy, na kterou bych si normálně vzala ibalgin, ale rozhodla jsem se, že si žádný prášek brát nebudu. Hlad pořád nikde, ani žádné kručení žaludku, chutě apod.

Večer jsem měla hodinu a půl čakrové jógy, na kterou jsem se moc těšila, ale stále jsem cítila bolest hlavy. Nicméně ta po 5 minutách cvičení pominula. A já se dokázala mnohem více než obvykle soustředit na sebe a svoje tělo. Vnímala jsem každý tah, ohyb, natažení svalu. Bylo to zvláštní. Také jsem cítila únavu a při závěrečné meditaci jsem dokonce usnula :)).

Domů jsem dorazila chvilku před desátou hodinou a lehce po desáté jsem už byla v peřinách a spokojeně usnula. Probudila jsem se ráno, po osmi hodinách. A vyspala jsem se "dorůžova", cítila jsem se opravdu velmi dobře, plná energie a pozitivní. A stále žádné kručení v břiše.

Nedokázala jsem si představit, že by mé první jídlo měla být kaše, lívance nebo něco podobného a na slanou snídani v podobě vajíček jsem také chuť neměla, takže jsem zvolila mix ovoce. Ostatně se odlehčenější snídaně po půstu i doporučuje.


Sama nejsem zastáncem dlouhodobých půstů, i když věřím, že i ty mohou mít svůj smysl - především tedy psychický. A upřímně, pokud někdo drží půst za účelem shození nějakých těch kilogramů, to mi přijde postavené na hlavu. Protože to nemůže dlouhodobě fungovat. Ale sama jsem si vyzkoušela, že k nějakému očistění těla i mysli dojde a jednodenní půst tak může být užitečný.

Četla jsem různé informace o jednodenním půstu každý týden, každých 14 dní a také o momentálně populární dietě 5:2, kdy 5 dní v týdnu jíte normálně a dva dny se postíte a snížíte svůj kalorický příjem na 500 kcal/den. A chvilku jsem si pohrávala s myšlenkou zařadit postní den právě jednou za 14 dní. Nakonec jsem se ale rozhodla, že v tom nechci hledat žádnou pravidelnost a pokud se někdy znovu rozhodnu den půstu zařadit, tak proto, že budu cítit, že to mé tělo potřebuje.

Jaký je váš názor na půst? Drželi jste někdy nějaký a jaké s ním máte zkušenosti?

P.S.: Zítra ráno bude ovesná kaše Jupíjajou! 

P.S.2: Nejvíce unavená z Challenge of the Week #7 je chudinka Amy :D


21 comments:

 1. Anonymous02 May, 2014

  Půst jako takový jsem nedržela, ale hladovky po ZP, to ano! :(
  Neodsuzuju to, proč tělu nedopřát celodenní čistu. :-)
  Taky mívám po těžkém jídle nebo po nájezdech na lednici špatný spaní. Naposledy včera, kdy jsme trochu popili, víc pojedli a dnešní ráno jsem byla jak přejetá bagrem.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mrzí mě ty ZP - je to začarovaný kruh, ze kterého je asi těžké se dostat... Tak třeba to bylo spíše tím alkoholem než jídlem, ale je pravda, že se říká, že nás cukry vlastně ubíjí ;) Já jsem to spaní měla i hodně psychického rázu, protože jsem pořád přemýšlela, jak to stihnu a co všechno musím udělat apod. Ale samozřejmě to jídlo také hrálo roli, ze srandy vždycky říkám, že už se ani nezdravě najíst nemůžu :D

   Delete
 2. Bože, jak já miluju tvoje fotky! Chci jich víc a víc :) Pejsek je boží a detox zkusím!

  ReplyDelete
 3. teším sa Veron že ti je už lepšie a nakoniec to pominulo! Viem si predstaviť ako ti bolo :( Bolesť hlavy dokáže byť skutočne ukrutná a vtedy sa človek nevie ani sustrediť na nič :( Mne vždy pomože práve ibalgin ale taktiež aj česrtvý vzduch. Ako si na tom s bakalárkou? :) Čo sa týka detoxu a pôstov, nikdy som nad tým nepremýľala, lebo by som bála, že to čo by som za ten čas možno schudla, tak by som to potom nabrala späť a to nechcem. Podľa mňa je to strašné obmedzovanie pokial to samozrejme robí človek s cieľom schudnuť ale ten tvo prípad je úplne iný. Možno práve to prečistenie si potrebovala :) Ja som také ale ešte nikdy nezažila, no verím tomu, že raz za čas to telu padne veľmi dobre. Tú kombináciu vo vode vyskušam a fotky sú opäť raz neuveriteľné! Radosť sa na ne dávať :) Krásny deň ti prajem Veroni a veľa šťastia s prácou aj so školou! Zrejme šťastie budeme potrebovať v najbližšej dobe obe :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tobě taky hodně štěstí Luci, úplně ti závidím, že už máš bakalářku vytisknutou, já furt píšu a píšu :) Jinak si myslim, že držet půst kvůli hubnutí je vážně blbost...ale tohle bylo jiné a opravdu jsem se necítila omezovaná, vůbec :) Děkuju a měj se krásně, krásko! :)*

   Delete
 4. Ačkoli je článek skvělej, tak mi to nedá, a musím říct, že to nejlepší je prostě na konci! To je ňuňák :)) Amy je krásné jméno, jak na princeznu. A tady to sedí. Taky mám takovýho šmudlu, ale má o něco méně princeznovské jméno..Adélka :D
  Jinak já půst v životě neměla. Každý den mám hlad, a i když to někdy přeženu a jsem přejedená, neumím se ovládnout a jím prostě dál. I přes bolest. Jsem šílená asi :D
  Moc hezké fotky, a bezva zkušenost...aspoň víš, že jednodenní půst není nic hrozného :) Tedy, pro mě v tuto chvíli ano, ale třeba na to jednou dojde.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ty jo a mě zrovna přijde víc princeznovský Adélka! :) Docela jsem se pobavila, šílená určitě nejsi :D :)* Jinak ten půst je to asi spíš o stavu myslim, že si prostě uvědomíš, že fakt neumřeš za ten jeden den :)) A děkuju moc!

   Delete
 5. mně se půsty nelíbí. jako vyléčená anorektička /ano, už si troufám říct, že vyléčená/ bych do toho už nikdy znova nešla. ostatně, taky jsem se pěkně rozežrala a moje tělo už by bez jídla asi nemohlo:D samozřejmě jednou za nějakou delší dobu, za účelem očisty to může být prospěšné, zvlášť když si to takhle pochvaluješ:) ale já bych měla strach, že bych si na tom zas vytvořila závislost..
  a ten pejsánek, jak spinká..^^ boží!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Za prvé gratuluji k překonání té nemoci a za druhé chápu, že tohle je pro tebe tabu. A je pravda, že pokud to někdo dělá s tím, že tím chce zhubnout, tak to má kousek k anorexii. Jinak Amynka děkuje :))*

   Delete
 6. Anonymous02 May, 2014

  Úžasný článek s nejúžasnější fotkou na závěr - Amy je rozkošná!

  Jednodenní detox rozhodně neodsuzuju, právě naopak - tělu se podle mě může krásně ulevit. Držet ho zatím nehodlám, protože na to nejsem psychicky připravená a skončilo by to spíš dalším náletem na ledničku.. ale později, proč ne - když budu cítit, že ho potřebuju.

  Jinak jsem docela ráda, že jsem se k tobě oficiálně tento týden nepřidala, co se výzvy týče. Normálně totiž na procházky chodim, ale tento týden to zatím byla bída - a já bych byla zbytečně zklamaná, že jsem to nedala... když už mam na procházku čas, tak leje jak z konve apod.

  Jinak Verunko, nechystáš nějaký článek o tvém životě? Práci, škole a tak? Jsi mi jako člověk hrozně sympatická a docela ráda bych tě poznala víc. No jo, jsem ženská zvědavá :-D :-D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Amy děkuje a posílá olíznutí (její oblíbená aktivita :D). Já procházky držím,ale je to tedy docela s vypětím sil, takže tě chápu...no a zítra při 9 stupních už to jistí pás v posilovně :D Co se týče toho detoxu, v redukci bych ho asi nedoporučovala :) No a článek o mém životě, asi ne... Sem tam něco prozradím v článku a chystám se aktualizovat "about me", tak tam chci napsat něco trochu víc, ale raději se třeba poznáme osobně ;)) Ženská jedna! :) :*

   Delete
  2. Anonymous02 May, 2014

   Jasně, chápu :-* A beru tě za slovo! :-)

   Delete
 7. Já mám někdy taky stresové dny a za celý den sním klidně jenom snídani a většinou vypiju tak 3 litry vody, což je na mě docela dost. :D Ale většinou jsem vystresovaná jen jeden den, takže to není zase tak hrozné :)) jinak Amy je úžasná a roztomilá málem jsem začala šišlat na monitor :D :))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Já právě ve stresu spíše jím než nejím, mám tendence mít pořád něco v puse, takže o svaťáku jsem myslím trhla rekord v počtu bonbónů za týden na osobu. :D Amy vyřídím, bude ráda! :D*

   Delete
 8. Určite pôst neodsudzujem, tiež mám potrebu ho niekedy zaradiť, ale viem, že by som vydržala tak maximálne do obeda, pretože som závislá na jedle :D
  Ale na tú tvoju "detox water" mám takú chuť, hlavne keď to vidím na fotkách.. vážne, fotíš dokonale. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc! :) Voda byla výborná! :))

   Delete
 9. Kamarádka mi doporučila tvůj blog, a vážně jsem nadšená :) Teď mám taky stres, spojený s "přežíráním," tak mi nějaký jednodenní půst vůbec nezaškodí.
  Měj se krásně a ať se daří :)

  ReplyDelete
 10. Anonymous10 May, 2014

  Verunko, super článek, děkuji za něj. Právě se učím na maturitu a moje tělo zoufale potřebuje detox. Který si dám hned další den po maturitě! Za to co teď jím nebo spíš piju (redbully, abych nebyla unavena) se fakt stydím! A udělám to přesně jako ty! :-)
  Chtěla bych se tě zeptat, jestli cvičíš i doma jógu a jestli by jsi mi nedoporučila nějaké dobré video, nebo cvičitelku ke stažení:)..
  Pak bych se chtěla zeptat, kde se dá sehnat máta, nemam ji na zahrádce:( a poslední otázka je spíš takova osobní, jen čistě moje zvědavost:-D copak studuješ?:). A čivavku máš roztomiloučkou<3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju moc, úplně si vzpomínám na sebe, když jsem se učila já :) Jógu cvičím i doma, ale ne podle žádných videí, ale podle sebe, ani si neumím představit, že u jógy, když se mám soustředit na sebe se budu zároveň koukat na video... Jinak já mám mátu svojí, ale dá se dneska už koupit v supermarketech, je v takové malé krabičce u zeleniny v chladícím boxu a nebo si můžeš koupit do květináče, stojí cca 30 Kč. :) Studuju mediální studia na FSV UK :) Čivavce vyřídím ;))

   Delete